Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Ajdovščina

Nepremičnine v občini Ajdovščina

V občini Ajdovščina je 11.235 stavb v 45 naseljih. Mediana cene je 2.450 €/m² (169 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 3.090 €/m², hiše 1.450 €/m². V razredu E–G je 67,9 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Goriška

3.090€/m²Stanovanja, mediana79 poslov, 36 mes.
1.450€/m²Hiše, mediana90 poslov, 36 mes.
67,9%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 6.059 stanovanjskih stavb · 231 z izkaznico
0,9%V poplavnem območju (do 500-letne vode)97 stavb
Vsa naselja občine Ajdovščina (44)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Ajdovščina2.15663,0 %
Lokavec74965,8 %
Budanje46469,0 %
Brje42065,8 %
Planina40065,1 %
Vrtovin38770,3 %
Črniče34070,5 %
Batuje33970,6 %
Selo33569,2 %
Dobravlje31566,2 %
Predmeja30675,3 %
Velike Žablje28968,3 %
Ustje26470,4 %
Podkraj25877,2 %
Col25771,6 %
Cesta25766,3 %
Male Žablje24868,5 %
Skrilje22667,8 %
Dolga Poljana21070,2 %
Gojače20564,8 %
Šmarje20373,3 %
Otlica20376,1 %
Gaberje18577,9 %
Žapuže18368,7 %
Kamnje18367,9 %
Stomaž16969,1 %
Plače16559,9 %
Potoče15462,9 %
Kovk12270,2 %
Vipavski Križ120pod pragom
Vrtovče11267,6 %
Dolenje110pod pragom
Ravne10871,7 %
Zavino96pod pragom
Malovše9669,2 %
Višnje9165,7 %
Gozd9064,5 %
Tevče8264,7 %
Malo Polje64pod pragom
Kožmani64pod pragom
Žagolič5860,3 %
Vodice50pod pragom
Grivče4356,7 %
Križna Gora40pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (1) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1974, mediana uporabna površina 88,3 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

67,9%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 6.059 stanovanjskih stavb · 231 z izkaznico
1974Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
88,3m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (4.120); 36,7 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (61,1 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (54,8 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 61,1 %Krajna vrstna 27,2 %Vmesna vrstna 10,7 %Ni podatka 1,0 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 54,8 %Ravna 28,1 %Strma 12,1 %Drugo/neznano 4,9 %

Povprečna etažnost 1,9 (LiDAR ocena), povprečna višina 6,3 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 67,9 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 231 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 5.828 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 6.059 stanovanjskih stavb · 231 z izkaznico

3,8 % stanovanjskih stavb (231) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Ajdovščina?

Mediana vseh prodaj: 2.450 €/m²; od tega stanovanja 3.090 €/m², hiše 1.450 €/m². Izračunano iz 169 poslov v 119 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (1.880 €/m² proti 1.500 €/m²; 59 oziroma 59 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=169 · 119 stavb
2.450 €/m² mediana · P25–P75: 1.160 €/m²–3.160 €/m²
Stanovanjan=79 · 32 stavb
3.090 €/m² mediana · P25–P75: 2.700 €/m²–3.280 €/m²
Hišen=90 · 87 stavb
1.450 €/m² mediana · P25–P75: 790 €/m²–2.240 €/m²

Izračunano iz 169 poslov v 119 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

2.91002020202120222023202420252026*2.490

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

475 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 0,9 % stavb (97), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

0,3%100-letna voda (najpogostejši razred)36 stavb, Direkcija RS za vode
0,5%500-letna voda (najpogostejši razred)61 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane. Razredi brez zadetka v sloju niso prikazani: ničla pomeni »ni v sloju«, ne zagotovila, da poplave niso mogoče.

Je glasno?

Za 51,6 % stavb (5.802) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 95,2 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (51,6 % od vseh); 48,4 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (60,3 %).

Gozdna zemljišča 60,3 %Druga kmetijska zemljišča 19,5 %Najboljša kmetijska zemljišča 13,7 %Stanovanjske s kmetijsko dejavnostjo 2,4 %Drugo 4,2 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Ajdovščina?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.