Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Črnomelj

Nepremičnine v občini Črnomelj

V občini Črnomelj je 13.471 stavb v 122 naseljih. Mediana cene je 1.130 €/m² (147 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 1.430 €/m², hiše 820 €/m². V razredu E–G je 74,8 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Jugovzhodna Slovenija

1.430€/m²Stanovanja, mediana46 poslov, 36 mes.
820€/m²Hiše, mediana101 poslov, 36 mes.
74,8%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 5.148 stanovanjskih stavb · 214 z izkaznico
0,3%V poplavnem območju (do 500-letne vode)36 stavb
Vsa naselja občine Črnomelj (109)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Črnomelj2.24369,4 %
Tanča Gora49675,9 %
Griblje38272,7 %
Stražnji Vrh37378,0 %
Tribuče27470,9 %
Doblička Gora271pod pragom
Rodine27078,2 %
Jankoviči237pod pragom
Mavrlen22578,2 %
Lokve22176,4 %
Kanižarica21971,6 %
Zilje218pod pragom
Dobliče202pod pragom
Ručetna vas200pod pragom
Vinica19876,8 %
Preloka197pod pragom
Adlešiči184pod pragom
Dragatuš180pod pragom
Sinji Vrh167pod pragom
Hrast pri Vinici15373,8 %
Podklanec143pod pragom
Tušev Dol141pod pragom
Učakovci139pod pragom
Jelševnik137pod pragom
Nova Lipa131pod pragom
Dolenjci130pod pragom
Cerkvišče127pod pragom
Bojanci127pod pragom
Belčji Vrh127pod pragom
Zapudje120pod pragom
Butoraj11866,5 %
Marindol115pod pragom
Stari trg ob Kolpi114pod pragom
Grič pri Dobličah108pod pragom
Perudina106pod pragom
Obrh pri Dragatušu103pod pragom
Petrova vas102pod pragom
Vranoviči101pod pragom
Sečje selo10071,4 %
Vojna vas98pod pragom
Gorenjci pri Adlešičih98pod pragom
Stara Lipa96pod pragom
Dragovanja vas94pod pragom
Blatnik pri Črnomlju92pod pragom
Damelj87pod pragom
Svibnik8662,2 %
Naklo86pod pragom
Drenovec86pod pragom
Veliki Nerajec84pod pragom
Rožanec82pod pragom
Velika Lahinja81pod pragom
Gornji Suhor pri Vinici77pod pragom
Bedenj77pod pragom
Jerneja vas76pod pragom
Desinec76pod pragom
Sela pri Otovcu7567,8 %
Golek pri Vinici75pod pragom
Sodevci73pod pragom
Otovec73pod pragom
Fučkovci73pod pragom
Čudno selo72pod pragom
Žuniči71pod pragom
Vrhovci68pod pragom
Pribinci68pod pragom
Gorenji Radenci66pod pragom
Vukovci63pod pragom
Balkovci63pod pragom
Miliči62pod pragom
Knežina61pod pragom
Dolenja vas pri Črnomlju61pod pragom
Dolenji Suhor pri Vinici60pod pragom
Sela pri Dragatušu59pod pragom
Mihelja vas58pod pragom
Rožič Vrh57pod pragom
Podlog56pod pragom
Velika sela52pod pragom
Deskova vas52pod pragom
Drežnik50pod pragom
Paunoviči49pod pragom
Dolenji Radenci49pod pragom
Mala sela48pod pragom
Ogulin47pod pragom
Kvasica47pod pragom
Golek47pod pragom
Talčji Vrh46pod pragom
Srednji Radenci46pod pragom
Purga46pod pragom
Brdarci44pod pragom
Hrib43pod pragom
Pavičiči42pod pragom
Zagozdac41pod pragom
Zorenci39pod pragom
Prelesje38pod pragom
Gornja Paka38pod pragom
Gorenja Podgora38pod pragom
Črešnjevec pri Dragatušu38pod pragom
Mali Nerajec37pod pragom
Draga pri Sinjem Vrhu37pod pragom
Dolnja Paka35pod pragom
Dalnje Njive35pod pragom
Breznik35pod pragom
Kot pri Damlju34pod pragom
Špeharji34pod pragom
Pusti Gradec34pod pragom
Gorica32pod pragom
Močile31pod pragom
Mala Lahinja31pod pragom
Šipek26pod pragom
Dolenja Podgora26pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (13) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1972, mediana uporabna površina 68,1 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

74,8%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 5.148 stanovanjskih stavb · 214 z izkaznico
1972Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
68,1m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (3.834); 28,5 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (95,0 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (78,2 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 95,0 %Krajna vrstna 1,8 %Vmesna vrstna 0,4 %Ni podatka 2,8 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 78,2 %Ravna 10,8 %Strma 10,4 %Drugo/neznano 0,7 %

Povprečna etažnost 1,7 (LiDAR ocena), povprečna višina 5,7 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 74,8 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 214 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 4.934 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 5.148 stanovanjskih stavb · 214 z izkaznico

4,2 % stanovanjskih stavb (214) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Črnomelj?

Mediana vseh prodaj: 1.130 €/m²; od tega stanovanja 1.430 €/m², hiše 820 €/m². Izračunano iz 147 poslov v 129 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (1.190 €/m² proti 720 €/m²; 58 oziroma 56 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=147 · 129 stavb
1.130 €/m² mediana · P25–P75: 480 €/m²–1.580 €/m²
Stanovanjan=46 · 34 stavb
1.430 €/m² mediana · P25–P75: 1.130 €/m²–1.850 €/m²
Hišen=101 · 95 stavb
820 €/m² mediana · P25–P75: 380 €/m²–1.330 €/m²

Izračunano iz 147 poslov v 129 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

1.19002020202120222023202420252026*1.050

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

378 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 0,3 % stavb (36), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

0,3%100-letna voda (najpogostejši razred)36 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane. Razredi brez zadetka v sloju niso prikazani: ničla pomeni »ni v sloju«, ne zagotovila, da poplave niso mogoče.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (60,7 %).

Gozdna zemljišča 60,7 %Druga kmetijska zemljišča 25,8 %Najboljša kmetijska zemljišča 7,4 %Stanovanjske s kmetijsko dejavnostjo 2,0 %Drugo 4,2 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Črnomelj?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.