Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Grosuplje

Nepremičnine v občini Grosuplje

V občini Grosuplje je 10.323 stavb v 67 naseljih. Mediana cene je 3.410 €/m² (192 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 3.780 €/m², hiše 2.540 €/m². V razredu E–G je 44,1 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Osrednjeslovenska

3.780€/m²Stanovanja, mediana123 poslov, 36 mes.
2.540€/m²Hiše, mediana69 poslov, 36 mes.
44,1%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 5.429 stanovanjskih stavb · 415 z izkaznico
7,3%V poplavnem območju (do 500-letne vode)749 stavb
Vsa naselja občine Grosuplje (66)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Grosuplje2.28238,7 %
Šmarje-Sap67143,0 %
Polica44036,7 %
Ponova vas33940,3 %
Spodnja Slivnica31849,7 %
Veliko Mlačevo27146,1 %
Žalna25562,2 %
Luče22255,7 %
Št. Jurij21042,2 %
Velika Loka20058,0 %
Mali Vrh pri Šmarju19246,1 %
Velike Lipljene17362,5 %
Velika Račna17257,4 %
Mala vas pri Grosupljem16134,4 %
Mala Račna14962,0 %
Veliki Vrh pri Šmarju14730,1 %
Dole pri Polici14634,0 %
Zagradec pri Grosupljem14548,9 %
Brezje pri Grosupljem14029,1 %
Spodnje Blato13634,8 %
Malo Mlačevo13439,2 %
Plešivica pri Žalni13339,3 %
Cikava13035,1 %
Čušperk12749,8 %
Vino12654,3 %
Gatina12353,8 %
Velika Stara vas12044,3 %
Male Lipljene117pod pragom
Tlake11426,6 %
Sela pri Šmarju11041,0 %
Zgornja Slivnica10856,4 %
Škocjan10364,1 %
Mala Ilova Gora10352,6 %
Velika Ilova Gora10259,2 %
Lobček9851,6 %
Brvace9823,9 %
Peč9534,7 %
Udje92pod pragom
Predole88pod pragom
Vrbičje8548,0 %
Bičje80pod pragom
Pece7836,5 %
Gajniče7750,6 %
Mala Stara vas7642,4 %
Medvedica75pod pragom
Hrastje pri Grosupljem6832,3 %
Podgorica pri Šmarju65pod pragom
Blečji Vrh6257,9 %
Paradišče60pod pragom
Rožnik59pod pragom
Dolenja vas pri Polici5941,3 %
Troščine52pod pragom
Gorenja vas pri Polici49pod pragom
Železnica48pod pragom
Cerovo48pod pragom
Zgornje Duplice39pod pragom
Podgorica pri Podtaboru38pod pragom
Gabrje pri Ilovi Gori38pod pragom
Gradišče36pod pragom
Gornji Rogatec35pod pragom
Praproče pri Grosupljem33pod pragom
Mali Konec33pod pragom
Mala Loka pri Višnji Gori32pod pragom
Huda Polica32pod pragom
Kožljevec31pod pragom
Spodnje Duplice25pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (1) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1980, mediana uporabna površina 90,0 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

44,1%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 5.429 stanovanjskih stavb · 415 z izkaznico
1980Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
90,0m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (2.243); 21,7 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (91,0 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (73,2 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 91,0 %Krajna vrstna 5,9 %Vmesna vrstna 1,5 %Ni podatka 1,6 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 73,2 %Ravna 11,8 %Strma 10,1 %Drugo/neznano 4,9 %

Povprečna etažnost 1,8 (LiDAR ocena), povprečna višina 6,2 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 44,1 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 415 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 5.014 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 5.429 stanovanjskih stavb · 415 z izkaznico

7,6 % stanovanjskih stavb (415) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Grosuplje?

Mediana vseh prodaj: 3.410 €/m²; od tega stanovanja 3.780 €/m², hiše 2.540 €/m². Izračunano iz 192 poslov v 122 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (3.170 €/m² proti 1.980 €/m²; 85 oziroma 66 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=192 · 122 stavb
3.410 €/m² mediana · P25–P75: 2.220 €/m²–4.140 €/m²
Stanovanjan=123 · 55 stavb
3.780 €/m² mediana · P25–P75: 2.620 €/m²–4.330 €/m²
Hišen=69 · 67 stavb
2.540 €/m² mediana · P25–P75: 1.530 €/m²–3.380 €/m²

Izračunano iz 192 poslov v 122 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

3.92002020202120222023202420252026*3.920

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

451 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 7,3 % stavb (749), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

1,7%10-letna voda (najpogostejši razred)174 stavb, Direkcija RS za vode
1,7%100-letna voda (najpogostejši razred)177 stavb, Direkcija RS za vode
3,9%500-letna voda (najpogostejši razred)398 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

Je glasno?

Za 45,2 % stavb (4.664) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 79,1 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (45,2 % od vseh); 54,8 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (53,9 %).

Gozdna zemljišča 53,9 %Najboljša kmetijska zemljišča 19,8 %Druga kmetijska zemljišča 17,4 %Stanovanjske površine 2,3 %Stanovanjske s kmetijsko dejavnostjo 2,3 %Drugo 4,2 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Grosuplje?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.