Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Idrija

Nepremičnine v občini Idrija

V občini Idrija je 6.255 stavb v 38 naseljih. Mediana cene je 1.600 €/m² (114 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 1.800 €/m², hiše 870 €/m². V razredu E–G je 70,7 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Goriška

1.800€/m²Stanovanja, mediana75 poslov, 36 mes.
870€/m²Hiše, mediana39 poslov, 36 mes.
70,7%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 2.964 stanovanjskih stavb · 95 z izkaznico
2,5%V poplavnem območju (do 500-letne vode)154 stavb
Vsa naselja občine Idrija (35)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Idrija1.91369,7 %
Godovič45061,5 %
Spodnja Idrija41766,4 %
Črni Vrh34473,4 %
Vojsko32376,0 %
Zadlog24572,4 %
Idrijske Krnice18671,6 %
Spodnja Kanomlja183pod pragom
Gorenja Kanomlja167pod pragom
Predgriže14773,1 %
Srednja Kanomlja143pod pragom
Dole13360,5 %
Čekovnik133pod pragom
Zavratec111pod pragom
Lome99pod pragom
Jelični Vrh99pod pragom
Gorenji Vrsnik9259,8 %
Gore92pod pragom
Masore91pod pragom
Idrijska Bela89pod pragom
Govejk81pod pragom
Idrijski Log80pod pragom
Ledine7957,7 %
Razpotje70pod pragom
Ledinske Krnice60pod pragom
Spodnji Vrsnik59pod pragom
Idršek53pod pragom
Mrzli Vrh52pod pragom
Pečnik44pod pragom
Žirovnica43pod pragom
Kanji Dol29pod pragom
Korita28pod pragom
Mrzli Log27pod pragom
Strmec25pod pragom
Potok25pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (3) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1971, mediana uporabna površina 86,2 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

70,7%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 2.964 stanovanjskih stavb · 95 z izkaznico
1971Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
86,2m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (2.069); 33,1 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (91,9 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (60,5 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 91,9 %Krajna vrstna 4,7 %Vmesna vrstna 2,8 %Ni podatka 0,6 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 60,5 %Strma 19,9 %Ravna 17,8 %Drugo/neznano 1,8 %

Povprečna etažnost 2,4 (LiDAR ocena), povprečna višina 7,9 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 70,7 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 95 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 2.869 oceno RAES.

70,7%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 2.964 stanovanjskih stavb · 95 z izkaznico

Razdelitev na tri razrede ni prikazana, ker ne dosega praga objave: vsaj 50 stanovanjskih stavb z razredom in vsaj 10 v vsakem razredu.

3,2 % stanovanjskih stavb (95) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Idrija?

Mediana vseh prodaj: 1.600 €/m²; od tega stanovanja 1.800 €/m², hiše 870 €/m². Izračunano iz 114 poslov v 86 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (1.800 €/m² proti 970 €/m²; 38 oziroma 63 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=114 · 86 stavb
1.600 €/m² mediana · P25–P75: 990 €/m²–2.030 €/m²
Stanovanjan=75 · 50 stavb
1.800 €/m² mediana · P25–P75: 1.420 €/m²–2.100 €/m²
Hišen=39 · 36 stavb
870 €/m² mediana · P25–P75: 560 €/m²–1.440 €/m²

Izračunano iz 114 poslov v 86 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

1.86002020202120222023202420252026*1.860

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

330 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 2,5 % stavb (154), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

0,2%10-letna voda (najpogostejši razred)13 stavb, Direkcija RS za vode
2,3%100-letna voda (najpogostejši razred)141 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane. Razredi brez zadetka v sloju niso prikazani: ničla pomeni »ni v sloju«, ne zagotovila, da poplave niso mogoče.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (78,5 %).

Gozdna zemljišča 78,5 %Najboljša kmetijska zemljišča 9,6 %Druga kmetijska zemljišča 8,7 %Drugo 3,2 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Idrija?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.