Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Ilirska Bistrica

Nepremičnine v občini Ilirska Bistrica

V občini Ilirska Bistrica je 9.227 stavb v 64 naseljih. Mediana cene je 1.090 €/m² (102 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 1.410 €/m², hiše 930 €/m². V razredu E–G je 83,8 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Primorsko-notranjska

1.410€/m²Stanovanja, mediana45 poslov, 36 mes.
930€/m²Hiše, mediana57 poslov, 36 mes.
83,8%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 4.664 stanovanjskih stavb · 224 z izkaznico
3,6%V poplavnem območju (do 500-letne vode)328 stavb
Vsa naselja občine Ilirska Bistrica (59)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Ilirska Bistrica1.62478,7 %
Knežak440pod pragom
Bač38282,7 %
Podgrad32176,9 %
Dolnji Zemon28283,7 %
Hrušica251pod pragom
Jelšane23382,8 %
Topolc22281,0 %
Harije219pod pragom
Koseze21077,5 %
Pregarje204pod pragom
Vrbovo19784,5 %
Zabiče195pod pragom
Šembije189pod pragom
Snežnik179pod pragom
Dolenje pri Jelšanah169pod pragom
Jasen16777,6 %
Koritnice166pod pragom
Podgraje156pod pragom
Zarečje147pod pragom
Kuteževo147pod pragom
Račice142pod pragom
Novokračine141pod pragom
Veliko Brdo138pod pragom
Velika Bukovica13780,5 %
Prem137pod pragom
Ostrožno Brdo128pod pragom
Mala Bukovica123pod pragom
Trpčane113pod pragom
Sabonje113pod pragom
Smrje112pod pragom
Podbeže100pod pragom
Tominje97pod pragom
Starod97pod pragom
Huje97pod pragom
Gornji Zemon92pod pragom
Jablanica89pod pragom
Vrbica88pod pragom
Zarečica83pod pragom
Dolnja Bitnja75pod pragom
Čelje74pod pragom
Prelože69pod pragom
Mereče69pod pragom
Sušak64pod pragom
Dobropolje62pod pragom
Podstenje61pod pragom
Rjavče57pod pragom
Zajelšje53pod pragom
Rečica52pod pragom
Ratečevo Brdo52pod pragom
Kilovče52pod pragom
Male Loče45pod pragom
Janeževo Brdo39pod pragom
Gornja Bitnja38pod pragom
Brce35pod pragom
Soze33pod pragom
Podtabor28pod pragom
Gabrk27pod pragom
Studena Gora26pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (5) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1962, mediana uporabna površina 88,4 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

83,8%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 4.664 stanovanjskih stavb · 224 z izkaznico
1962Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
88,4m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (3.853); 41,8 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (81,2 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (58,4 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 81,2 %Krajna vrstna 15,3 %Vmesna vrstna 3,2 %Ni podatka 0,4 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 58,4 %Ravna 28,1 %Strma 8,2 %Drugo/neznano 5,3 %

Povprečna etažnost 1,8 (LiDAR ocena), povprečna višina 6,0 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 83,8 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 224 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 4.440 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 4.664 stanovanjskih stavb · 224 z izkaznico

4,8 % stanovanjskih stavb (224) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Ilirska Bistrica?

Mediana vseh prodaj: 1.090 €/m²; od tega stanovanja 1.410 €/m², hiše 930 €/m². Izračunano iz 102 poslov v 81 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (740 €/m² proti 650 €/m²; 35 oziroma 31 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=102 · 81 stavb
1.090 €/m² mediana · P25–P75: 680 €/m²–1.910 €/m²
Stanovanjan=45 · 29 stavb
1.410 €/m² mediana · P25–P75: 860 €/m²–2.190 €/m²
Hišen=57 · 52 stavb
930 €/m² mediana · P25–P75: 410 €/m²–1.530 €/m²

Izračunano iz 102 poslov v 81 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

1.87002020202120222023202420252026*1.870

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

243 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 3,6 % stavb (328), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

Razdelitev po razredih povratne dobe ni prikazana: v enem od razredov je manj kot 5 stavb.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (74,0 %).

Gozdna zemljišča 74,0 %Druga kmetijska zemljišča 14,3 %Najboljša kmetijska zemljišča 7,3 %Drugo 4,4 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Ilirska Bistrica?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.