Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Mestna občina Novo mesto

Nepremičnine v Mestni občini Novo mesto

V Mestni občini Novo mesto je 22.142 stavb v 98 naseljih. Mediana cene je 2.510 €/m² (405 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 2.880 €/m², hiše 1.310 €/m². V razredu E–G je 54,2 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Jugovzhodna Slovenija

2.880€/m²Stanovanja, mediana223 poslov, 36 mes.
1.310€/m²Hiše, mediana182 poslov, 36 mes.
54,2%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 9.496 stanovanjskih stavb · 557 z izkaznico
0,9%V poplavnem območju (do 500-letne vode)202 stavb
Vsa naselja občine Novo mesto (97)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Novo mesto7.86047,6 %
Uršna sela85568,3 %
Gabrje69066,2 %
Dolž55660,8 %
Trška Gora53468,5 %
Velike Brusnice50153,1 %
Smolenja vas42851,9 %
Otočec39043,1 %
Ždinja vas35058,1 %
Stranska vas34054,5 %
Ratež29252,7 %
Hrušica27867,1 %
Birčna vas26461,7 %
Prečna25956,4 %
Stopiče25053,8 %
Srednje Grčevje24973,1 %
Križe24763,2 %
Veliki Slatnik23463,0 %
Črmošnjice pri Stopičah23155,7 %
Črešnjice22669,0 %
Potov Vrh21065,0 %
Koroška vas20456,1 %
Gorenje Karteljevo20260,9 %
Mali Slatnik16746,8 %
Golušnik16763,8 %
Veliki Orehek16168,1 %
Dolenji Suhadol16155,8 %
Dolnja Težka Voda15658,4 %
Gorenje Kamenje15365,5 %
Petelinjek15146,4 %
Gorenje Kamence15056,7 %
Zajčji Vrh pri Stopičah145pod pragom
Veliki Cerovec145pod pragom
Češča vas14458,7 %
Vinja vas14065,0 %
Hrib pri Orehku137pod pragom
Herinja vas13360,7 %
Gorenje Lakovnice12858,4 %
Verdun12349,5 %
Podgrad123pod pragom
Pristava12153,8 %
Daljni Vrh12062,9 %
Zagrad pri Otočcu119pod pragom
Šentjošt11851,3 %
Lutrško selo11858,5 %
Veliki Podljuben11664,9 %
Gorenji Suhadol114pod pragom
Jurna vas11363,3 %
Dolenje Karteljevo11360,4 %
Vrh pri Ljubnu11252,2 %
Pangrč Grm104pod pragom
Gornja Težka Voda10257,0 %
Sela pri Zajčjem Vrhu90pod pragom
Mali Orehek90pod pragom
Sevno89pod pragom
Kuzarjev Kal8857,3 %
Vrh pri Pahi86pod pragom
Dolenja vas82pod pragom
Laze81pod pragom
Dolenje Kamenje7661,4 %
Jugorje74pod pragom
Lešnica73pod pragom
Dolenje Lakovnice73pod pragom
Paha72pod pragom
Mala Cikava7254,8 %
Gumberk7148,8 %
Suhor70pod pragom
Srebrniče70pod pragom
Leskovec68pod pragom
Hudo67pod pragom
Sela pri Ratežu66pod pragom
Konec66pod pragom
Male Brusnice61pod pragom
Jelše pri Otočcu6050,6 %
Rakovnik pri Birčni vasi57pod pragom
Plemberk57pod pragom
Škrjanče pri Novem mestu55pod pragom
Vrhe53pod pragom
Štravberk52pod pragom
Mali Podljuben51pod pragom
Gorenje Mraševo51pod pragom
Mihovec49pod pragom
Gorenje Kronovo48pod pragom
Jama45pod pragom
Boričevo45pod pragom
Mali Cerovec39pod pragom
Gorenje Grčevje39pod pragom
Dolenje Grčevje39pod pragom
Žihovo selo38pod pragom
Iglenik38pod pragom
Brezovica pri Stopičah37pod pragom
Rajnovšče36pod pragom
Sela pri Štravberku33pod pragom
Petane33pod pragom
Travni Dol27pod pragom
Koti25pod pragom
Dobovo25pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (1) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1977, mediana uporabna površina 70,2 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

54,2%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 9.496 stanovanjskih stavb · 557 z izkaznico
1977Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
70,2m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (4.709); 21,3 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (91,2 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (75,7 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 91,2 %Krajna vrstna 5,7 %Vmesna vrstna 1,9 %Ni podatka 1,3 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 75,7 %Ravna 13,2 %Strma 10,3 %Drugo/neznano 0,9 %

Povprečna etažnost 1,7 (LiDAR ocena), povprečna višina 5,7 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 54,2 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 557 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 8.939 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 9.496 stanovanjskih stavb · 557 z izkaznico

5,9 % stanovanjskih stavb (557) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Novo mesto?

Mediana vseh prodaj: 2.510 €/m²; od tega stanovanja 2.880 €/m², hiše 1.310 €/m². Izračunano iz 405 poslov v 310 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (2.590 €/m² proti 1.530 €/m²; 165 oziroma 171 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=405 · 310 stavb
2.510 €/m² mediana · P25–P75: 1.220 €/m²–3.070 €/m²
Stanovanjan=223 · 138 stavb
2.880 €/m² mediana · P25–P75: 2.490 €/m²–3.340 €/m²
Hišen=182 · 172 stavb
1.310 €/m² mediana · P25–P75: 770 €/m²–2.190 €/m²

Izračunano iz 405 poslov v 310 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

2.63002020202120222023202420252026*2.630

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

1.090 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 0,9 % stavb (202), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

0,1%100-letna voda (najpogostejši razred)10 stavb, Direkcija RS za vode
0,9%500-letna voda (najpogostejši razred)192 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane. Razredi brez zadetka v sloju niso prikazani: ničla pomeni »ni v sloju«, ne zagotovila, da poplave niso mogoče.

Je glasno?

Za 36,7 % stavb (8.116) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 88,6 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (36,7 % od vseh); 63,3 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (53,7 %).

Gozdna zemljišča 53,7 %Najboljša kmetijska zemljišča 22,5 %Druga kmetijska zemljišča 8,9 %Cestni promet 3,9 %Stanovanjske s kmetijsko dejavnostjo 2,4 %Drugo 8,7 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Novo mesto?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.