Slovenija › Nepremičnine › Občina Pesnica
Nepremičnine v občini Pesnica
V občini Pesnica je 6.119 stavb v 30 naseljih. Mediana cene je 1.150 €/m² (55 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 1.230 €/m², hiše 1.030 €/m². V razredu E–G je 61,0 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.
Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Podravska
Vsa naselja občine Pesnica (30)
| Naselje | Stavb | Delež E–G (izkaznice in ocena RAES) |
|---|---|---|
| Pesnica pri Mariboru | 516 | 49,2 % |
| Gačnik | 441 | 58,0 % |
| Spodnje Dobrenje | 365 | 62,7 % |
| Pernica | 318 | 49,1 % |
| Zgornji Jakobski Dol | 317 | 69,0 % |
| Spodnji Jakobski Dol | 315 | 64,4 % |
| Vukovje | 312 | 65,0 % |
| Jareninski Dol | 249 | 54,2 % |
| Vosek | 236 | 56,3 % |
| Ročica | 226 | 70,4 % |
| Ranca | 226 | 66,2 % |
| Vukovski Dol | 219 | 66,8 % |
| Polička vas | 218 | 71,9 % |
| Dragučova | 215 | 61,7 % |
| Jareninski Vrh | 183 | 61,7 % |
| Vukovski Vrh | 176 | 66,3 % |
| Dolnja Počehova | 173 | 61,9 % |
| Jelenče | 171 | 59,5 % |
| Polički Vrh | 159 | 63,6 % |
| Zgornje Hlapje | 152 | 60,4 % |
| Počenik | 135 | 60,3 % |
| Ložane | 116 | 60,4 % |
| Pesniški Dvor | 108 | pod pragom |
| Drankovec | 104 | pod pragom |
| Spodnje Hlapje | 99 | pod pragom |
| Vajgen | 94 | pod pragom |
| Flekušek | 91 | 60,9 % |
| Kušernik | 76 | pod pragom |
| Mali Dol | 59 | pod pragom |
| Slatenik | 50 | pod pragom |
Kakšno je stanje stavbnega fonda?
Mediana leto gradnje 1978, mediana uporabna površina 73,8 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).
Kako stara je stavbna zasnova?
Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (1.300); 21,2 % je zgrajenih pred letom 1950.
Kakšne oblike in strehe prevladujejo?
Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (94,4 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (70,0 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).
Oblika stavb. GURS kataster stavb.
Povprečna etažnost 1,6 (LiDAR ocena), povprečna višina 5,3 m.
Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?
V razredu E–G je 61,0 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 143 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 2.638 oceno RAES.
Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena
od 2.781 stanovanjskih stavb · 143 z izkaznico
5,1 % stanovanjskih stavb (143) ima uradno energetsko izkaznico.
Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.
Koliko stane m² v občini Pesnica?
Mediana vseh prodaj: 1.150 €/m²; od tega stanovanja 1.230 €/m², hiše 1.030 €/m². Izračunano iz 55 poslov v 46 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (1.150 €/m² proti 640 €/m²; 19 oziroma 25 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.
Mediana cene po segmentu
Izračunano iz 55 poslov v 46 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.
Mediana cene po letih (vse prodaje)
* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).
Število poslov po letih
130 poslov skupaj 2020–2026.
Je poplavno?
Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 3,9 % stavb (237), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.
Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.
Je glasno?
Za 39,0 % stavb (2.385) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 68,4 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).
Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (39,0 % od vseh); 61,0 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.
Od kod ti podatki?
Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.
Viri in pojasnilo
Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.
Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.
Zanima vas konkretna stavba v občini Pesnica?
Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.
Niste agencija?
Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.
Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.