Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Sežana

Nepremičnine v občini Sežana

V občini Sežana je 8.732 stavb v 64 naseljih. Mediana cene je 2.540 €/m² (147 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 2.980 €/m², hiše 1.370 €/m². V razredu E–G je 64,8 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Obalno-kraška

2.980€/m²Stanovanja, mediana93 poslov, 36 mes.
1.370€/m²Hiše, mediana54 poslov, 36 mes.
64,8%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 4.157 stanovanjskih stavb · 196 z izkaznico
Vsa naselja občine Sežana (55)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Sežana1.71451,8 %
Lokev60960,6 %
Dutovlje48166,0 %
Križ39453,9 %
Pliskovica34178,6 %
Dane pri Sežani30761,0 %
Tomaj27971,1 %
Povir27871,3 %
Štorje26970,2 %
Skopo21074,9 %
Šmarje pri Sežani19855,4 %
Kazlje18974,8 %
Veliki Dol18375,1 %
Kopriva16876,7 %
Kreplje16468,0 %
Orlek14659,3 %
Krajna vas14373,9 %
Ponikve141pod pragom
Gorenje pri Divači137pod pragom
Avber11871,7 %
Merče113pod pragom
Štjak108pod pragom
Šepulje10459,3 %
Vrhovlje96pod pragom
Lipica91pod pragom
Kosovelje87pod pragom
Žirje85pod pragom
Godnje8357,4 %
Dol pri Vogljah7961,0 %
Prelože pri Lokvi77pod pragom
Dobravlje76pod pragom
Griže74pod pragom
Vrabče69pod pragom
Veliko Polje67pod pragom
Voglje65pod pragom
Utovlje60pod pragom
Tublje pri Komnu58pod pragom
Sela57pod pragom
Plešivica5455,3 %
Stomaž49pod pragom
Majcni4953,2 %
Dolenje46pod pragom
Brestovica pri Povirju46pod pragom
Ravnje45pod pragom
Jakovce45pod pragom
Razguri44pod pragom
Bogo42pod pragom
Podbreže41pod pragom
Grahovo Brdo40pod pragom
Kregolišče39pod pragom
Brje pri Koprivi34pod pragom
Gradnje30pod pragom
Mahniči29pod pragom
Filipčje Brdo28pod pragom
Selo27pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (9) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1970, mediana uporabna površina 92,0 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

64,8%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 4.157 stanovanjskih stavb · 196 z izkaznico
1970Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
92,0m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (3.427); 39,2 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (78,7 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (53,0 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 78,7 %Krajna vrstna 14,8 %Vmesna vrstna 5,9 %Ni podatka 0,7 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 53,0 %Ravna 29,3 %Strma 11,5 %Drugo/neznano 6,3 %

Povprečna etažnost 1,9 (LiDAR ocena), povprečna višina 6,2 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 64,8 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 196 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 3.961 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 4.157 stanovanjskih stavb · 196 z izkaznico

4,7 % stanovanjskih stavb (196) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Sežana?

Mediana vseh prodaj: 2.540 €/m²; od tega stanovanja 2.980 €/m², hiše 1.370 €/m². Izračunano iz 147 poslov v 99 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (2.860 €/m² proti 1.420 €/m²; 55 oziroma 48 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=147 · 99 stavb
2.540 €/m² mediana · P25–P75: 1.540 €/m²–3.200 €/m²
Stanovanjan=93 · 48 stavb
2.980 €/m² mediana · P25–P75: 2.260 €/m²–3.300 €/m²
Hišen=54 · 51 stavb
1.370 €/m² mediana · P25–P75: 840 €/m²–2.560 €/m²

Izračunano iz 147 poslov v 99 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

3.00002020202120222023202420252026*3.000

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

402 poslov skupaj 2020–2026.

Je glasno?

Za 31,0 % stavb (2.705) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 88,9 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (31,0 % od vseh); 69,0 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (53,7 %).

Gozdna zemljišča 53,7 %Druga kmetijska zemljišča 25,6 %Najboljša kmetijska zemljišča 14,4 %Drugo 6,4 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Sežana?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.