Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Šmarješke Toplice

Nepremičnine v občini Šmarješke Toplice

V občini Šmarješke Toplice je 3.988 stavb v 24 naseljih. Mediana cene je 1.640 €/m² (75 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 3.600 €/m², hiše 1.280 €/m². V razredu E–G je 63,4 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Jugovzhodna Slovenija

3.600€/m²Stanovanja, mediana25 poslov, 36 mes.
1.280€/m²Hiše, mediana50 poslov, 36 mes.
63,4%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 1.475 stanovanjskih stavb · 83 z izkaznico
4,4%V poplavnem območju (do 500-letne vode)177 stavb
Vsa naselja občine Šmarješke Toplice (24)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Vinji Vrh62374,3 %
Šmarješke Toplice47860,8 %
Gorenja vas pri Šmarjeti29266,0 %
Družinska vas28250,9 %
Šmarjeta23859,5 %
Orešje21968,2 %
Zbure20765,6 %
Radovlja19860,7 %
Brezovica18247,1 %
Vinica pri Šmarjeti168pod pragom
Žaloviče14461,1 %
Koglo133pod pragom
Dolenje Kronovo12959,6 %
Bela Cerkev11164,8 %
Čelevec98pod pragom
Mala Strmica82pod pragom
Strelac71pod pragom
Dol pri Šmarjeti68pod pragom
Hrib57pod pragom
Grič pri Klevevžu57pod pragom
Gradenje55pod pragom
Draga33pod pragom
Sela pri Zburah32pod pragom
Sela31pod pragom

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1976, mediana uporabna površina 59,0 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

63,4%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 1.475 stanovanjskih stavb · 83 z izkaznico
1976Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
59,0m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (1.133); 28,4 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (94,9 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (76,9 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 94,9 %Krajna vrstna 3,5 %Vmesna vrstna 0,2 %Ni podatka 1,4 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 76,9 %Ravna 11,3 %Strma 10,9 %Drugo/neznano 0,9 %

Povprečna etažnost 1,5 (LiDAR ocena), povprečna višina 5,3 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 63,4 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 83 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 1.392 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 1.475 stanovanjskih stavb · 83 z izkaznico

5,6 % stanovanjskih stavb (83) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Šmarješke Toplice?

Mediana vseh prodaj: 1.640 €/m²; od tega stanovanja 3.600 €/m², hiše 1.280 €/m². Izračunano iz 75 poslov v 58 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (1.580 €/m² proti 1.110 €/m²; 33 oziroma 10 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=75 · 58 stavb
1.640 €/m² mediana · P25–P75: 840 €/m²–2.850 €/m²
Stanovanjan=25 · 8 stavb
3.600 €/m² mediana (premalo poslov za zanesljiv razpon cen)
Hišen=50 · 50 stavb
1.280 €/m² mediana · P25–P75: 520 €/m²–1.680 €/m²

Izračunano iz 75 poslov v 58 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

3.49002020202120222023202420252026*1.590

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

169 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 4,4 % stavb (177), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

4,4%500-letna voda (najpogostejši razred)177 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane. Razredi brez zadetka v sloju niso prikazani: ničla pomeni »ni v sloju«, ne zagotovila, da poplave niso mogoče.

Je glasno?

Za 37,0 % stavb (1.476) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 83,4 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (37,0 % od vseh); 63,0 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima najboljša kmetijska zemljišča (44,2 %).

Najboljša kmetijska zemljišča 44,2 %Gozdna zemljišča 35,2 %Druga kmetijska zemljišča 9,0 %Stanovanjske s kmetijsko dejavnostjo 4,0 %Cestni promet 2,3 %Drugo 5,3 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Šmarješke Toplice?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.