Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Žužemberk

Nepremičnine v občini Žužemberk

V občini Žužemberk je 6.310 stavb v 51 naseljih. Mediana cene je 830 €/m² (53 poslov, 36 mesecev do 10/2026). V razredu E–G je 70,9 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Jugovzhodna Slovenija

830€/m²Vse prodaje, mediana53 poslov, 36 mes.
70,9%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 2.113 stanovanjskih stavb · 75 z izkaznico
0,5%V poplavnem območju (do 500-letne vode)31 stavb
Vsa naselja občine Žužemberk (50)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Žužemberk79162,2 %
Dvor28372,0 %
Boršt pri Dvoru25475,0 %
Žvirče216pod pragom
Reber19269,7 %
Gradenc18473,5 %
Dolnji Kot181pod pragom
Mali Lipovec16758,4 %
Visejec163pod pragom
Mačkovec pri Dvoru16071,2 %
Klečet158pod pragom
Sadinja vas pri Dvoru15768,5 %
Budganja vas15667,9 %
Ratje140pod pragom
Lopata135pod pragom
Prevole131pod pragom
Stavča vas12869,9 %
Malo Lipje127pod pragom
Šmihel pri Žužemberku125pod pragom
Podgozd122pod pragom
Jama pri Dvoru12271,8 %
Srednji Lipovec121pod pragom
Drašča vas11769,1 %
Trebča vas113pod pragom
Hinje113pod pragom
Veliki Lipovec111pod pragom
Gornji Kot107pod pragom
Dešeča vas105pod pragom
Poljane pri Žužemberku96pod pragom
Dolnji Križ94pod pragom
Podlipa91pod pragom
Dolnji Ajdovec87pod pragom
Brezova Reber pri Dvoru87pod pragom
Prapreče85pod pragom
Veliko Lipje79pod pragom
Sela pri Hinjah77pod pragom
Gornji Ajdovec76pod pragom
Gornji Križ67pod pragom
Vrh pri Križu65pod pragom
Lašče65pod pragom
Vinkov Vrh64pod pragom
Zafara63pod pragom
Vrh pri Hinjah57pod pragom
Zalisec53pod pragom
Plešivica42pod pragom
Vrhovo pri Žužemberku40pod pragom
Hrib pri Hinjah35pod pragom
Pleš31pod pragom
Lazina31pod pragom
Sela pri Ajdovcu29pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (1) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1967, mediana uporabna površina 56,0 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

70,9%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 2.113 stanovanjskih stavb · 75 z izkaznico
1967Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
56,0m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (2.423); 38,4 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (96,0 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (78,6 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 96,0 %Krajna vrstna 2,1 %Vmesna vrstna 0,3 %Ni podatka 1,7 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 78,6 %Ravna 10,9 %Strma 10,1 %Drugo/neznano 0,5 %

Povprečna etažnost 1,6 (LiDAR ocena), povprečna višina 5,6 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 70,9 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 75 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 2.038 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 2.113 stanovanjskih stavb · 75 z izkaznico

3,5 % stanovanjskih stavb (75) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Žužemberk?

Izračunano iz 53 poslov v 52 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Cena hiše: skrito zaradi zaščite manjših skupin. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (710 €/m² proti 470 €/m²; 18 oziroma 24 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=53 · 52 stavb
830 €/m² mediana · P25–P75: 440 €/m²–1.370 €/m²

Izračunano iz 53 poslov v 52 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

98002020202120222023202420252026*980

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

145 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 0,5 % stavb (31), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

0,2%100-letna voda (najpogostejši razred)10 stavb, Direkcija RS za vode
0,3%500-letna voda (najpogostejši razred)21 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane. Razredi brez zadetka v sloju niso prikazani: ničla pomeni »ni v sloju«, ne zagotovila, da poplave niso mogoče.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (56,9 %).

Gozdna zemljišča 56,9 %Najboljša kmetijska zemljišča 24,8 %Druga kmetijska zemljišča 14,4 %Drugo 3,9 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Žužemberk?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.