Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Divača

Nepremičnine v občini Divača

V občini Divača je 3.035 stavb v 31 naseljih. Mediana cene je 2.290 €/m² (44 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 2.800 €/m², hiše 1.370 €/m². V razredu E–G je 66,6 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Obalno-kraška

2.800€/m²Stanovanja, mediana26 poslov, 36 mes.
1.370€/m²Hiše, mediana18 poslov, 36 mes.
66,6%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 1.478 stanovanjskih stavb · 79 z izkaznico
Vsa naselja občine Divača (30)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Divača65048,1 %
Senožeče38169,8 %
Dolnje Ležeče16154,3 %
Dolenja vas149pod pragom
Barka142pod pragom
Famlje123pod pragom
Dolnje Vreme114pod pragom
Škoflje11370,0 %
Laže89pod pragom
Gornje Vreme87pod pragom
Kačiče-Pared8560,9 %
Senadole8264,1 %
Naklo72pod pragom
Misliče68pod pragom
Zavrhek65pod pragom
Dane pri Divači64pod pragom
Vremski Britof63pod pragom
Gornje Ležeče57pod pragom
Vareje51pod pragom
Goriče pri Famljah50pod pragom
Kozjane46pod pragom
Matavun43pod pragom
Potoče40pod pragom
Gabrče40pod pragom
Podgrad pri Vremah38pod pragom
Otošče34pod pragom
Brežec pri Divači34pod pragom
Gradišče pri Divači31pod pragom
Škocjan28pod pragom
Vatovlje25pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (1) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1972, mediana uporabna površina 96,0 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

66,6%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 1.478 stanovanjskih stavb · 79 z izkaznico
1972Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
96,0m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (1.207); 39,8 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (85,3 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (20,6 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 85,3 %Krajna vrstna 10,2 %Vmesna vrstna 3,5 %Ni podatka 1,0 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 20,6 %Ravna 5,8 %Strma 3,3 %Drugo/neznano 70,3 %

Povprečna etažnost 2,2 (LiDAR ocena), povprečna višina 7,0 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 66,6 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 79 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 1.399 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 1.478 stanovanjskih stavb · 79 z izkaznico

5,3 % stanovanjskih stavb (79) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Divača?

Mediana vseh prodaj: 2.290 €/m²; od tega stanovanja 2.800 €/m², hiše 1.370 €/m². Izračunano iz 44 poslov v 34 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (2.130 €/m² proti 1.440 €/m²; 22 oziroma 27 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=44 · 34 stavb
2.290 €/m² mediana · P25–P75: 1.000 €/m²–3.010 €/m²
Stanovanjan=26 · 16 stavb
2.800 €/m² mediana (premalo poslov za zanesljiv razpon cen)
Hišen=18 · 18 stavb
1.370 €/m² mediana (premalo poslov za zanesljiv razpon cen)

Izračunano iz 44 poslov v 34 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

2.30002020202120222023202420252.130

Število poslov po letih

146 poslov skupaj 2020–2025.

Je glasno?

Za 39,9 % stavb (1.212) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 70,0 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (39,9 % od vseh); 60,1 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (59,4 %).

Gozdna zemljišča 59,4 %Druga kmetijska zemljišča 19,8 %Najboljša kmetijska zemljišča 14,2 %Cestni promet 2,3 %Drugo 4,3 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Divača?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.