Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Mestna občina Kranj

Nepremičnine v Mestni občini Kranj

V Mestni občini Kranj je 17.479 stavb v 49 naseljih. Mediana cene je 3.230 €/m² (737 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 3.400 €/m², hiše 2.190 €/m². V razredu E–G je 48,1 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Gorenjska

3.400€/m²Stanovanja, mediana570 poslov, 36 mes.
2.190€/m²Hiše, mediana167 poslov, 36 mes.
48,1%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 10.640 stanovanjskih stavb · 748 z izkaznico
4,0%V poplavnem območju (do 500-letne vode)691 stavb
Kranj: 46,9 % v E–G (5.049 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Britof: 43,8 % v E–G (579 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Zgornje Bitnje: 42,4 % v E–G (481 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Kokrica: 53,8 % v E–G (462 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Mlaka pri Kranju: 47,1 % v E–G (457 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Zgornja Besnica: 45,1 % v E–G (256 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Predoslje: 53,6 % v E–G (297 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Hrastje: 51,9 % v E–G (258 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Spodnja Besnica: 55,0 % v E–G (253 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Golnik: 48,6 % v E–G (207 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Srednje Bitnje: 46,5 % v E–G (186 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Podreča: 42,7 % v E–G (190 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Žabnica: 59,6 % v E–G (86 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Mavčiče: 51,3 % v E–G (146 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Breg ob Savi: 43,2 % v E–G (160 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Trstenik: 48,2 % v E–G (177 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Tenetiše: 46,0 % v E–G (143 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Šutna: 50,8 % v E–G (139 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Jama: 50,0 % v E–G (72 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Goriče: 56,2 % v E–G (99 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Suha pri Predosljah: 48,9 % v E–G (69 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Spodnje Bitnje: 45,0 % v E–G (71 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Praše: 51,1 % v E–G (72 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Letenice: 54,2 % v E–G (44 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Podblica: 63,2 % v E–G (35 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Zalog: 66,2 % v E–G (74 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Zabukovje: 55,4 % v E–G (43 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Javornik: 57,7 % v E–G (44 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Orehovlje: 48,9 % v E–G (54 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Jamnik — pod pragom objaveBobovek: 42,2 % v E–G (46 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Pševo: 52,1 % v E–G (40 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Srakovlje: 43,1 % v E–G (35 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Srednja vas - Goriče — pod pragom objaveNemilje: 58,6 % v E–G (28 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Ilovka — pod pragom objavePovlje: 55,2 % v E–G (29 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Babni Vrt — pod pragom objaveČadovlje: 39,3 % v E–G (30 stanovanjskih stavb, izkaznice in ocena RAES)Rakovica — pod pragom objaveČepulje — pod pragom objavePlanica — pod pragom objaveTatinec — pod pragom objaveNjivica — pod pragom objavePangršica — pod pragom objaveLavtarski Vrh — pod pragom objaveŽablje — pod pragom objaveMeja — pod pragom objaveSveti Jošt nad Kranjem — pod pragom objave
Najvišji delež E–G (izkaznice in ocena RAES): Zalog (66,2 %); najnižji: Čadovlje (39,3 %).

Delež stanovanjskih stavb v E–G (izkaznice in ocena RAES)

39,3 %66,2 %
pod pragom objave (<25 stanovanjskih stavb z razredom ali <10 v eni celici)
Vsa naselja občine Kranj (47)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Kranj7.80046,9 %
Britof80443,8 %
Zgornje Bitnje73042,4 %
Kokrica68153,8 %
Mlaka pri Kranju65847,1 %
Zgornja Besnica50345,1 %
Predoslje49053,6 %
Hrastje43051,9 %
Spodnja Besnica40255,0 %
Golnik36248,6 %
Srednje Bitnje35346,5 %
Podreča32542,7 %
Žabnica30359,6 %
Mavčiče28651,3 %
Breg ob Savi27243,2 %
Trstenik26348,2 %
Tenetiše24146,0 %
Šutna21250,8 %
Jama18050,0 %
Goriče17356,2 %
Suha pri Predosljah16848,9 %
Spodnje Bitnje15645,0 %
Praše15151,1 %
Letenice12454,2 %
Podblica11063,2 %
Zalog10966,2 %
Zabukovje8655,4 %
Javornik7957,7 %
Orehovlje7548,9 %
Jamnik75pod pragom
Pševo7252,1 %
Bobovek7242,2 %
Srakovlje6843,1 %
Srednja vas - Goriče57pod pragom
Nemilje5758,6 %
Ilovka55pod pragom
Povlje5455,2 %
Babni Vrt54pod pragom
Čadovlje5339,3 %
Rakovica52pod pragom
Čepulje46pod pragom
Planica44pod pragom
Tatinec39pod pragom
Njivica35pod pragom
Pangršica34pod pragom
Lavtarski Vrh29pod pragom
Žablje28pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (2) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1973, mediana uporabna površina 108,8 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

48,1%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 10.640 stanovanjskih stavb · 748 z izkaznico
1973Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
108,8m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (3.479); 19,9 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (85,8 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (70,2 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 85,8 %Krajna vrstna 9,7 %Vmesna vrstna 4,0 %Ni podatka 0,5 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 70,2 %Strma 13,9 %Ravna 13,6 %Drugo/neznano 2,3 %

Povprečna etažnost 2,0 (LiDAR ocena), povprečna višina 6,7 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 48,1 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 748 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 9.892 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 10.640 stanovanjskih stavb · 748 z izkaznico

7,0 % stanovanjskih stavb (748) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Kranj?

Mediana vseh prodaj: 3.230 €/m²; od tega stanovanja 3.400 €/m², hiše 2.190 €/m². Izračunano iz 737 poslov v 451 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (3.340 €/m² proti 2.070 €/m²; 280 oziroma 259 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=737 · 451 stavb
3.230 €/m² mediana · P25–P75: 2.420 €/m²–3.930 €/m²
Stanovanjan=570 · 320 stavb
3.400 €/m² mediana · P25–P75: 2.800 €/m²–4.070 €/m²
Hišen=167 · 131 stavb
2.190 €/m² mediana · P25–P75: 1.320 €/m²–3.060 €/m²

Izračunano iz 737 poslov v 451 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

3.64002020202120222023202420252026*3.640

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

1.827 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 4,0 % stavb (691), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

1,2%10-letna voda (najpogostejši razred)215 stavb, Direkcija RS za vode
0,4%100-letna voda (najpogostejši razred)68 stavb, Direkcija RS za vode
2,3%500-letna voda (najpogostejši razred)408 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

Je glasno?

Za 62,4 % stavb (10.904) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 89,2 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (62,4 % od vseh); 37,6 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (53,4 %).

Gozdna zemljišča 53,4 %Najboljša kmetijska zemljišča 23,4 %Druga kmetijska zemljišča 7,0 %Stanovanjske površine 4,4 %Stanovanjske s kmetijsko dejavnostjo 2,4 %Cestni promet 2,0 %Drugo 7,4 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Kranj?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.