Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Mestna občina Ljubljana

Nepremičnine v Mestni občini Ljubljana

V Mestni občini Ljubljana je 70.386 stavb v 38 naseljih. Mediana cene je 4.230 €/m² (4.874 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 4.610 €/m², hiše 2.110 €/m². V razredu E–G je 42,4 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Osrednjeslovenska

4.610€/m²Stanovanja, mediana3.617 poslov, 36 mes.
2.110€/m²Hiše, mediana1.257 poslov, 36 mes.
42,4%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 38.777 stanovanjskih stavb · 4.612 z izkaznico
17,7%V poplavnem območju (do 500-letne vode)12.433 stavb
Vsa naselja občine Ljubljana (38)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Ljubljana64.61542,1 %
Črna vas61125,8 %
Stanežiče37344,3 %
Zgornje Gameljne31940,0 %
Spodnje Gameljne31641,8 %
Srednje Gameljne28943,3 %
Podmolnik25243,6 %
Medno24643,4 %
Sadinja vas24051,3 %
Volavlje21958,2 %
Javor21654,5 %
Mali Lipoglav20247,9 %
Podgrad18441,8 %
Besnica18055,0 %
Malo Trebeljevo17451,0 %
Podlipoglav13244,5 %
Prežganje12659,5 %
Vnajnarje12457,6 %
Rašica11549,6 %
Zgornja Besnica11352,1 %
Veliko Trebeljevo10463,2 %
Tuji Grm10362,2 %
Šentpavel10236,1 %
Mali Vrh pri Prežganju10151,6 %
Češnjica9148,4 %
Gabrje pri Jančah8854,4 %
Dvor8337,1 %
Brezje pri Lipoglavu8252,0 %
Pance8144,9 %
Zagradišče7355,5 %
Dolgo Brdo66pod pragom
Selo pri Pancah62pod pragom
Repče60pod pragom
Lipe58pod pragom
Ravno Brdo5350,6 %
Janče51pod pragom
Toško Čelo46pod pragom
Veliki Lipoglav36pod pragom

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1971, mediana uporabna površina 93,9 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

42,4%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 38.777 stanovanjskih stavb · 4.612 z izkaznico
1971Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
93,9m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (13.835); 19,7 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (70,1 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (59,3 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 70,1 %Krajna vrstna 16,7 %Vmesna vrstna 12,6 %Ni podatka 0,7 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 59,3 %Ravna 23,1 %Strma 12,7 %Drugo/neznano 4,9 %

Povprečna etažnost 2,2 (LiDAR ocena), povprečna višina 7,3 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 42,4 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 4.612 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 34.165 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 38.777 stanovanjskih stavb · 4.612 z izkaznico

11,9 % stanovanjskih stavb (4.612) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Ljubljana?

Mediana vseh prodaj: 4.230 €/m²; od tega stanovanja 4.610 €/m², hiše 2.110 €/m². Izračunano iz 4.874 poslov v 2.418 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (4.230 €/m² proti 2.660 €/m²; 1.851 oziroma 1.891 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=4.874 · 2.418 stavb
4.230 €/m² mediana · P25–P75: 2.500 €/m²–5.270 €/m²
Stanovanjan=3.617 · 1.632 stavb
4.610 €/m² mediana · P25–P75: 3.740 €/m²–5.500 €/m²
Hišen=1.257 · 786 stavb
2.110 €/m² mediana · P25–P75: 1.440 €/m²–3.280 €/m²

Izračunano iz 4.874 poslov v 2.418 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

4.80002020202120222023202420252026*4.800

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

12.417 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 17,7 % stavb (12.433), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

0,2%10-letna voda (najpogostejši razred)120 stavb, Direkcija RS za vode
1,6%100-letna voda (najpogostejši razred)1.113 stavb, Direkcija RS za vode
15,9%500-letna voda (najpogostejši razred)11.200 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

Je glasno?

Za 94,6 % stavb (66.589) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 34,1 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (94,6 % od vseh); 5,4 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (38,9 %).

Gozdna zemljišča 38,9 %Trajno varovana kmetijska zemljišča 21,3 %Stanovanjske površine 10,1 %Ostala kmetijska zemljišča 7,5 %Cestni promet 4,5 %Površine družbenih dejavnosti 2,2 %Drugo 15,5 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Ljubljana?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.