Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Mestna občina Maribor

Nepremičnine v Mestni občini Maribor

V Mestni občini Maribor je 36.842 stavb v 32 naseljih. Mediana cene je 2.320 €/m² (2.653 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 2.480 €/m², hiše 1.350 €/m². V razredu E–G je 54,3 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Podravska

2.480€/m²Stanovanja, mediana2.048 poslov, 36 mes.
1.350€/m²Hiše, mediana605 poslov, 36 mes.
54,3%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 18.756 stanovanjskih stavb · 1.997 z izkaznico
1,0%V poplavnem območju (do 500-letne vode)355 stavb
Vsa naselja občine Maribor (32)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Maribor25.11753,6 %
Limbuš1.13354,2 %
Bresternica1.00660,6 %
Kamnica98152,9 %
Razvanje92354,8 %
Pekre85644,3 %
Rošpoh - del83861,9 %
Dogoše56262,6 %
Trčova51755,3 %
Hrastje45652,9 %
Zrkovci40648,6 %
Počehova30949,3 %
Ruperče29654,8 %
Malečnik29455,6 %
Metava29263,4 %
Šober26666,5 %
Gaj nad Mariborom23868,9 %
Jelovec22965,0 %
Laznica21066,0 %
Celestrina20257,4 %
Srednje19762,8 %
Ribniško selo18541,2 %
Pekel17859,7 %
Meljski Hrib16365,7 %
Vinarje15151,3 %
Za Kalvarijo14949,9 %
Vodole14456,2 %
Hrenca12661,5 %
Vrhov Dol12159,9 %
Nebova12163,4 %
Grušova92pod pragom
Zgornji Slemen - del84pod pragom

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1972, mediana uporabna površina 79,0 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

54,3%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 18.756 stanovanjskih stavb · 1.997 z izkaznico
1972Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
79,0m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (7.869); 21,4 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (79,0 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (57,5 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 79,0 %Krajna vrstna 11,8 %Vmesna vrstna 8,4 %Ni podatka 0,8 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 57,5 %Ravna 27,7 %Strma 9,8 %Drugo/neznano 5,0 %

Povprečna etažnost 1,9 (LiDAR ocena), povprečna višina 6,2 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 54,3 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 1.997 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 16.759 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 18.756 stanovanjskih stavb · 1.997 z izkaznico

10,6 % stanovanjskih stavb (1.997) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Maribor?

Mediana vseh prodaj: 2.320 €/m²; od tega stanovanja 2.480 €/m², hiše 1.350 €/m². Izračunano iz 2.653 poslov v 1.318 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (2.390 €/m² proti 1.300 €/m²; 1.024 oziroma 979 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=2.653 · 1.318 stavb
2.320 €/m² mediana · P25–P75: 1.600 €/m²–2.860 €/m²
Stanovanjan=2.048 · 825 stavb
2.480 €/m² mediana · P25–P75: 1.950 €/m²–2.940 €/m²
Hišen=605 · 493 stavb
1.350 €/m² mediana · P25–P75: 780 €/m²–2.090 €/m²

Izračunano iz 2.653 poslov v 1.318 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

2.72002020202120222023202420252026*2.720

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

6.662 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 1,0 % stavb (355), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

manj kot 0,1%10-letna voda (najpogostejši razred)8 stavb, Direkcija RS za vode
manj kot 0,1%100-letna voda (najpogostejši razred)13 stavb, Direkcija RS za vode
0,9%500-letna voda (najpogostejši razred)334 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

Je glasno?

Za 92,8 % stavb (34.199) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 68,3 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (92,8 % od vseh); 7,2 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (33,6 %).

Gozdna zemljišča 33,6 %Najboljša kmetijska zemljišča 25,7 %Druga kmetijska zemljišča 10,7 %Stanovanjske površine 9,7 %Cestni promet 3,5 %Površine razpršene poselitve 2,5 %Drugo 14,2 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Maribor?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.