Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Metlika

Nepremičnine v občini Metlika

V občini Metlika je 7.684 stavb v 59 naseljih. Mediana cene je 1.010 €/m² (71 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 1.330 €/m², hiše 690 €/m². V razredu E–G je 79,0 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Jugovzhodna Slovenija

1.330€/m²Stanovanja, mediana22 poslov, 36 mes.
690€/m²Hiše, mediana49 poslov, 36 mes.
79,0%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 2.985 stanovanjskih stavb · 114 z izkaznico
0,3%V poplavnem območju (do 500-letne vode)25 stavb
Vsa naselja občine Metlika (54)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Metlika1.43477,2 %
Drašiči43078,9 %
Radovica36581,9 %
Gradac32182,5 %
Grabrovec31979,7 %
Gornja Lokvica26980,2 %
Rosalnice26680,4 %
Bereča vas224pod pragom
Krasinec21774,9 %
Bojanja vas17481,5 %
Križevska vas17276,6 %
Bušinja vas160pod pragom
Dragomlja vas156pod pragom
Podzemelj14773,2 %
Dolnja Lokvica143pod pragom
Gornji Suhor pri Metliki13367,7 %
Hrast pri Jugorju12977,5 %
Čurile12670,9 %
Primostek12173,2 %
Slamna vas119pod pragom
Otok118pod pragom
Trnovec111pod pragom
Božakovo107pod pragom
Radoviči103pod pragom
Boldraž101pod pragom
Železniki95pod pragom
Dolnji Suhor pri Metliki92pod pragom
Brezovica pri Metliki90pod pragom
Zemelj76pod pragom
Krašnji Vrh76pod pragom
Gornje Dobravice70pod pragom
Klošter69pod pragom
Vidošiči67pod pragom
Grm pri Podzemlju62pod pragom
Želebej61pod pragom
Dole61pod pragom
Svržaki60pod pragom
Ravnace58pod pragom
Drage58pod pragom
Geršiči53pod pragom
Boršt52pod pragom
Jugorje pri Metliki51pod pragom
Prilozje50pod pragom
Krivoglavice50pod pragom
Sela pri Jugorju49pod pragom
Rakovec47pod pragom
Krmačina46pod pragom
Škemljevec43pod pragom
Dolnje Dobravice42pod pragom
Malo Lešče35pod pragom
Boginja vas34pod pragom
Kamenica32pod pragom
Radoši30pod pragom
Kapljišče30pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (5) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1972, mediana uporabna površina 64,7 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

79,0%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 2.985 stanovanjskih stavb · 114 z izkaznico
1972Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
64,7m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (2.333); 30,4 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (95,8 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (79,6 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 95,8 %Krajna vrstna 2,5 %Vmesna vrstna 0,4 %Ni podatka 1,4 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 79,6 %Ravna 11,1 %Strma 8,8 %Drugo/neznano 0,5 %

Povprečna etažnost 1,7 (LiDAR ocena), povprečna višina 5,7 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 79,0 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 114 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 2.871 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 2.985 stanovanjskih stavb · 114 z izkaznico

3,8 % stanovanjskih stavb (114) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Metlika?

Mediana vseh prodaj: 1.010 €/m²; od tega stanovanja 1.330 €/m², hiše 690 €/m². Izračunano iz 71 poslov v 56 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (1.120 €/m² proti 640 €/m²; 33 oziroma 20 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=71 · 56 stavb
1.010 €/m² mediana · P25–P75: 480 €/m²–1.530 €/m²
Stanovanjan=22 · 12 stavb
1.330 €/m² mediana (premalo poslov za zanesljiv razpon cen)
Hišen=49 · 44 stavb
690 €/m² mediana · P25–P75: 340 €/m²–1.400 €/m²

Izračunano iz 71 poslov v 56 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

1.53002020202120222023202420252026*1.530

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

186 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 0,3 % stavb (25), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

Razdelitev po razredih povratne dobe ni prikazana: v enem od razredov je manj kot 5 stavb.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (45,4 %).

Gozdna zemljišča 45,4 %Najboljša kmetijska zemljišča 23,7 %Druga kmetijska zemljišča 18,4 %Stanovanjske s kmetijsko dejavnostjo 4,7 %Cestni promet 2,0 %Drugo 5,6 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Metlika?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.