Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Ruše

Nepremičnine v občini Ruše

V občini Ruše je 3.524 stavb v 7 naseljih. Mediana cene je 1.840 €/m² (112 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 1.980 €/m², hiše 960 €/m². V razredu E–G je 54,2 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Podravska

1.980€/m²Stanovanja, mediana79 poslov, 36 mes.
960€/m²Hiše, mediana33 poslov, 36 mes.
54,2%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 1.820 stanovanjskih stavb · 151 z izkaznico
0,6%V poplavnem območju (do 500-letne vode)21 stavb
Vsa naselja občine Ruše (7)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Ruše1.72853,5 %
Bistrica ob Dravi66749,5 %
Bezena32654,9 %
Log29750,1 %
Smolnik26867,7 %
Lobnica176pod pragom
Fala62pod pragom

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1977, mediana uporabna površina 80,0 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

54,2%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 1.820 stanovanjskih stavb · 151 z izkaznico
1977Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
80,0m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja 1970–79 (693); 19,4 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (80,1 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (65,3 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 80,1 %Krajna vrstna 11,9 %Vmesna vrstna 7,3 %Ni podatka 0,7 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 65,3 %Ravna 19,0 %Strma 14,1 %Drugo/neznano 1,7 %

Povprečna etažnost 1,8 (LiDAR ocena), povprečna višina 5,9 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 54,2 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 151 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 1.669 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 1.820 stanovanjskih stavb · 151 z izkaznico

8,3 % stanovanjskih stavb (151) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Ruše?

Mediana vseh prodaj: 1.840 €/m²; od tega stanovanja 1.980 €/m², hiše 960 €/m². Izračunano iz 112 poslov v 81 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (1.900 €/m² proti 880 €/m²; 42 oziroma 41 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=112 · 81 stavb
1.840 €/m² mediana · P25–P75: 1.250 €/m²–2.450 €/m²
Stanovanjan=79 · 49 stavb
1.980 €/m² mediana · P25–P75: 1.610 €/m²–2.450 €/m²
Hišen=33 · 32 stavb
960 €/m² mediana · P25–P75: 590 €/m²–1.770 €/m²

Izračunano iz 112 poslov v 81 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

2.32002020202120222023202420252026*2.320

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

335 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 0,6 % stavb (21), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

0,6%500-letna voda (najpogostejši razred)21 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane. Razredi brez zadetka v sloju niso prikazani: ničla pomeni »ni v sloju«, ne zagotovila, da poplave niso mogoče.

Je glasno?

Za 20,8 % stavb (733) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 77,6 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (20,8 % od vseh); 79,2 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Kakšna je raba prostora?

Največji delež površine ima gozdna zemljišča (78,2 %).

Gozdna zemljišča 78,2 %Najboljša kmetijska zemljišča 7,2 %Druga kmetijska zemljišča 2,8 %Stanovanjske površine 2,3 %Drugo 9,5 %

Delež po dejanski površini (presek namenske rabe z mejo občine), Ministrstvo za naravne vire in prostor (PIS). Namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Ruše?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.