Preskoči na vsebino

Slovenija › Nepremičnine › Občina Slovenska Bistrica

Nepremičnine v občini Slovenska Bistrica

V občini Slovenska Bistrica je 16.586 stavb v 79 naseljih. Mediana cene je 1.760 €/m² (275 poslov, 36 mesecev do 10/2026), stanovanja 1.920 €/m², hiše 1.540 €/m². V razredu E–G je 57,4 % stanovanjskih stavb: za stavbe z izkaznico upoštevamo uradni razred, za ostale oceno RAES.

Stanje: 10/2026 · zamrznjen posnetek, osvežujemo največ četrtletno · regija Podravska

1.920€/m²Stanovanja, mediana158 poslov, 36 mes.
1.540€/m²Hiše, mediana117 poslov, 36 mes.
57,4%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 8.567 stanovanjskih stavb · 492 z izkaznico
3,9%V poplavnem območju (do 500-letne vode)652 stavb
Vsa naselja občine Slovenska Bistrica (77)
NaseljeStavbDelež E–G (izkaznice in ocena RAES)
Slovenska Bistrica3.12147,8 %
Zgornja Polskava77251,8 %
Spodnja Polskava74458,5 %
Pragersko67255,4 %
Leskovec44148,6 %
Gabernik42951,8 %
Zgornja Bistrica40350,1 %
Črešnjevec39158,6 %
Kovača vas38359,1 %
Gaj37655,0 %
Visole36663,2 %
Bukovec29561,0 %
Laporje28853,6 %
Gladomes26563,5 %
Zgornja Ložnica25658,7 %
Vrhole pri Slov. Konjicah23062,9 %
Vinarje22467,3 %
Frajhajm21872,4 %
Križni Vrh21258,5 %
Kostanjevec20860,0 %
Vrhloga20659,0 %
Hošnica20468,3 %
Devina19849,6 %
Spodnja Nova vas19261,2 %
Cigonca19054,0 %
Vrhole pri Laporju18869,2 %
Tinjska Gora18562,1 %
Stari Log18159,3 %
Ritoznoj18168,3 %
Kot na Pohorju17770,7 %
Pokoše16558,2 %
Sele pri Polskavi16260,2 %
Ogljenšak15670,8 %
Spodnja Ložnica15570,3 %
Pretrež15160,7 %
Zgornje Prebukovje14672,5 %
Preloge14567,2 %
Žabljek14456,7 %
Kalše13552,9 %
Kočno ob Ložnici13364,7 %
Planina pod Šumikom13172,4 %
Videž12665,2 %
Smrečno12568,2 %
Spodnje Prebukovje12171,1 %
Bojtina121pod pragom
Nova Gora nad Slovensko Bistrico12059,2 %
Ošelj11560,3 %
Šmartno na Pohorju112pod pragom
Modrič10970,4 %
Kebelj10568,4 %
Veliko Tinje100pod pragom
Klopce9367,8 %
Urh9261,3 %
Šentovec89pod pragom
Razgor pri Žabljeku8964,6 %
Kočno pri Polskavi8566,2 %
Prepuž8456,4 %
Levič7959,7 %
Dolgi Vrh7762,7 %
Lokanja vas7453,6 %
Trnovec pri Slovenski Bistrici73pod pragom
Jurišna vas6864,2 %
Fošt63pod pragom
Zgornja Nova vas62pod pragom
Zgornja Brežnica62pod pragom
Malo Tinje56pod pragom
Turiška vas na Pohorju49pod pragom
Farovec49pod pragom
Podgrad na Pohorju47pod pragom
Nadgrad45pod pragom
Sevec42pod pragom
Radkovec40pod pragom
Lukanja39pod pragom
Rep35pod pragom
Cezlak32pod pragom
Brezje pri Slov. Bistrici29pod pragom
Korplje26pod pragom

Naselja z manj kot 25 stavbami (2) niso prikazana; njihove stavbe so vštete v občinskih številkah.

Kakšno je stanje stavbnega fonda?

Mediana leto gradnje 1980, mediana uporabna površina 79,2 m² (Slovenija: 1975, 80,0 m²).

57,4%Delež E–G (izkaznice in ocena RAES)ocenaod 8.567 stanovanjskih stavb · 492 z izkaznico
1980Mediana leto gradnjeSlovenija 1975
79,2m²Mediana uporabna površinaSlovenija 80,0 m²

Kako stara je stavbna zasnova?

Največ stavb je iz obdobja pred 1950 (3.178); 19,2 % je zgrajenih pred letom 1950.

Kakšne oblike in strehe prevladujejo?

Prevladujoča oblika stavb: samostoječa (90,4 %). Prevladujoča oblika strehe: položna (71,1 %) iz LiDAR zajema GURS (02–11/2024).

Samostoječa 90,4 %Krajna vrstna 7,1 %Vmesna vrstna 1,2 %Ni podatka 1,3 %

Oblika stavb. GURS kataster stavb.

Položna 71,1 %Ravna 16,0 %Strma 12,4 %Drugo/neznano 0,5 %

Povprečna etažnost 1,7 (LiDAR ocena), povprečna višina 5,6 m.

Kako energijsko učinkovite so stanovanjske stavbe?

V razredu E–G je 57,4 % stanovanjskih stavb (Slovenija: 59,5 %). Pri 492 stavbah upoštevamo uradno energetsko izkaznico, pri ostalih 8.075 oceno RAES.

Razredi stanovanjskih stavb (izkaznice in ocena RAES)ocena

od 8.567 stanovanjskih stavb · 492 z izkaznico

5,7 % stanovanjskih stavb (492) ima uradno energetsko izkaznico.

Za stavbe z energetsko izkaznico upoštevamo uradni razred iz registra izkaznic. Za ostale stanovanjske stavbe upoštevamo pričakovani delež po oceni RAES: vsoto verjetnosti, ki jih model pripiše vsaki stavbi, in ne število stavb, ki jim je model dodelil razred E–G. Razred posamezne stavbe brez izkaznice v prikazu nepremičnine je njen najverjetnejši razred.

Koliko stane m² v občini Slovenska Bistrica?

Mediana vseh prodaj: 1.760 €/m²; od tega stanovanja 1.920 €/m², hiše 1.540 €/m². Izračunano iz 275 poslov v 189 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026. Mediana cene vseh prodaj je bila v letu 2025 višja kot v letu 2020 (1.740 €/m² proti 1.100 €/m²; 96 oziroma 86 poslov). Primerjava je med koledarskima letoma sklenjenih poslov in ni napoved ali ocena gibanja cen.

Mediana cene po segmentu

Skupaj (vse prodaje)n=275 · 189 stavb
1.760 €/m² mediana · P25–P75: 1.090 €/m²–2.240 €/m²
Stanovanjan=158 · 77 stavb
1.920 €/m² mediana · P25–P75: 1.380 €/m²–2.280 €/m²
Hišen=117 · 112 stavb
1.540 €/m² mediana · P25–P75: 710 €/m²–2.120 €/m²

Izračunano iz 275 poslov v 189 stavbah v obdobju 36 mesecev; stanje podatkov 10/2026, posli do 31. 8. 2026.

Mediana cene po letih (vse prodaje)

1.96002020202120222023202420252026*1.960

* = nepopolno leto (zajem do 31. 8. 2026).

Število poslov po letih

655 poslov skupaj 2020–2026.

Je poplavno?

Skupaj je v poplavnem območju (do 500-letne vode) 3,9 % stavb (652), vsaka stavba je šteta enkrat, v najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

manj kot 0,1%10-letna voda (najpogostejši razred)5 stavb, Direkcija RS za vode
0,2%100-letna voda (najpogostejši razred)29 stavb, Direkcija RS za vode
3,7%500-letna voda (najpogostejši razred)618 stavb, Direkcija RS za vode

Razredi se ne seštevajo navzgor (niso kumulativni): vsaka stavba je v natanko enem, najpogostejšem razredu poplave, ki jo zadane.

Je glasno?

Za 32,7 % stavb (5.426) imamo modelirano oceno hrupa. Od teh jih je 52,9 % v pasu pod 55 dB (tihi pas).

Vrednosti so % med POKRITIMI stavbami (32,7 % od vseh); 67,3 % stavb nima modelirane ocene hrupa (brez podatka, ne tiho). Strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi. Vir: ARSO, strateške karte hrupa; preračun RAES.

Od kod ti podatki?

Uradni javni viri, vsak z licenco in datumom stanja.

Viri in pojasnilo
Geodetska uprava Republike Slovenije: kataster nepremičnin, register prostorskih enot in evidenca trga nepremičnin (stanje 10/2026; posli do 31. 8. 2026) ter lidar (zajem 02–11/2024); licenca CC BY 4.0. Register izdanih energetskih izkaznic stavb, MINISTRSTVO ZA INFRASTRUKTURO IN ENERGETIKO: CC BY 4.0; ponovna uporaba brez omejitev z navedbo vira (podatki.gov.si, preverjeno 21. 10. 2026). Pravna podlaga vodenja registra: Energetski zakon (EZ-1). Ministrstvo za naravne vire in prostor (namenska raba prostora, prostorski informacijski sistem): CC BY 4.0; namenska raba je informativna in ni potrdilo o namenski rabi. Direkcija RS za vode (poplavna območja): CC BY 4.0. ARSO: javni podatki (strateške karte hrupa so modelirane vrednosti, ne meritev pri stavbi), preračun RAES. Podatki so predelani: deleži, mediane, pasovi in ocene energijskega razreda so izračuni RAES; ocena razreda ni energetska izkaznica. Izračun je pripravil RAES. Geodetska uprava RS in ministrstvo, ki vodi register izkaznic, pri izračunu nista sodelovala in ga nista preverila.

Zamrznjen posnetek, stanje 10/2026; osvežujemo največ četrtletno. Posodobljeno: 23. 10. 2026.

Popravljeno 24. 10. 2026: delež E–G zdaj računamo čez stanovanjske stavbe, in sicer za stavbe z energetsko izkaznico iz uradnega razreda, za ostale kot pričakovani delež po oceni RAES. Prejšnja objava tega posnetka je upoštevala samo oceno RAES in štela najverjetnejši razred posamezne stavbe, zato je delež E–G precenila. Številk prejšnje objave ni mogoče primerjati z novimi.

Zanima vas konkretna stavba v občini Slovenska Bistrica?

Vsaka stavba ima svoj prikaz nepremičnine z oceno RAES vrednosti (ni cenitev), energijskim razredom (uradnim ali oceno RAES) in pravnim stanjem.

Zaprosi za dostop →

Niste agencija?

Obvesti me ob javni različici

Z oddajo e-naslova privolite, da vas NAJBOLJŠI d.o.o. (upravljavec, storitev RAES) enkrat obvesti o izidu javne različice RAES. Privolitev lahko kadar koli prekličete na podpora@raes.si; preklic ne vpliva na zakonitost obdelave pred njim. E-naslov in neobvezno navedbo, kaj ste, hranimo do obvestila in še 6 mesecev po njem, najdlje 24 mesecev od prijave. Podatkov ne uporabljamo za nič drugega in jih ne posredujemo naprej. Vaše pravice in podrobnosti so v politiki zasebnosti.

Na tej strani ni podatkov o posamezni stavbi — vse številke so agregati naselja oziroma občine.

Na tej strani ni ponudb za prodajo ali najem. Vse številke so izračuni iz javnih evidenc o območju in niso oglas, ponudba ali povabilo k nakupu.